Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Koupit nebo pronajmout?
Nemovitost
Lokalita

 S účinností od 1.11.2016 je poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí výlučně nabyvatel vlastnického práva k nemovitým věcem tedy kupující.

Došlo také k omezení osvobození prvního úplatného nabytí nových staveb a jednotek. Nově by se osvobození vztahuje pouze na stavby a jednotky dokončené nebo užívané, tedy nikoliv rozestavěné.

Nabytí rozestavěné stavby není osvobozeno od daně z nabytí nemovitých věcí

Nabytí nemovitých věcí územními samosprávnými celky nebo dobrovolným svazkem obcí jsou od daně osvobozena.

Nově se za nabytí vlastnického práva k právu stavby pro účely daně z nabytí nemovitých věcí považuje také prodloužení doby, na kterou je právo stavby zřízeno. Daň z nabytí nemovitých věcí se platí při zřízení i při prodloužení práva stavby.

Na směnu nemovitých věcí je nahlíženo jako na dva prodeje, jedná se tedy jednat o dvě daňová řízení, poplatníkem je vždy nabyvatel výhradně za nemovitou věc kterou nabývá. V případě směny srovnávací daňová hodnota odpovídá 100 % směrné hodnoty nebo zjištěné ceny.

 

 

Stručný vývoj v minulosti

Do roku 2013 se daň z převodu nemovitosti ve výši 3% vypočítávala z kupní ceny nebo zjištěné ceny určené znaleckým posudkem, základem daně byla vyšší částka.

Od roku 2013 došlo ke zvýšení sazby daně z převodu nemovitosti z původních 3% na 4% a od roku 2014 k přejmenování na daň z nabytí nemovitých věcí.

Od roku 2014 skončila nutnost pořizování znaleckého posudku u staveb pro bydlení a rekreační účely s pozemky bez trvalých porostů. U těchto staveb finanční úřad vypočte sám jakousi náhradu za znalecký posudek ve výši 75% ceny místně obvyklé - směrné hodnoty. Poplatník, který s tím nebude spokojen, si může nechat znalecký posudek sám zpracovat a platit daň na jeho základě, pokud je to pro něho výhodnější. Náklady na pořízení znaleckého posudku se mohou odečítat ze základu daně.

V prvním čtvrtletí roku 2015 předložilo ministerstvo financí vládě návrh zákona, kterým se měnilo zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb. o dani z nabytí nemovitých věcí. Zákon byl vyhlášen 5. 8. 2016 ve Sbírce zákonů v částce 99 pod číslem 254/2016 Sb. a vstoupil v účinnost od 1. listopadu 2016. Došlo ke sjednocení poplatníka daně z nabytí nemovitých věcí v osobě nabyvatele – kupujícího a zrušení ručení za zaplacení daně. Smyslem bylo jednoznačně vymezit osobu poplatníka daně z nabytí nemovitých věcí a odstranit možnost smluvního ujednání o poplatníkovi v případech koupě nebo směny. Kupující je poplatníkem daně ve většině zemí Evropské unie.

Jiné užití než pro osobní potřebu je možné pouze s písemným svolením autora.  Roman Brož

 

 

 

 

    Vytvořit poptávku

    • Byty
    • Domy
    • Rekreační objekty
    • Komerční nemovitosti
    • Pozemky
    • Ostatní
    • Zahraniční

    Upřesnit

    Cena a plocha

    m2
    m2
    m2
    m2

    ... nebo vyberte celý kraj či okres

    Lokalita

    Vlastnictví

    Konstrukce

    Typ budovy

    Vybavení

    Charakteristika

    IS sítě

    Umístění v obci

    Vyhledat vhodné nemovitosti

    • Byty
    • Domy
    • Rekreační objekty
    • Komerční nemovitosti
    • Pozemky
    • Ostatní
    • Zahraniční

    Upřesnit

    Vyhledat fulltextově

    Cena a plocha

    m2
    m2
    m2
    m2

    ... nebo vyberte celý kraj či okres

    Lokalita

    Vlastnictví

    Konstrukce

    Typ budovy

    Vybavení

    Charakteristika

    IS sítě

    Umístění v obci