Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Koupit nebo pronajmout?
Nemovitost
Lokalita

 S účinností od 1.11.2016 je poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí výlučně nabyvatel vlastnického práva k nemovitým věcem tedy kupující.

Došlo také k omezení osvobození prvního úplatného nabytí nových staveb a jednotek. Nově by se osvobození vztahuje pouze na stavby a jednotky dokončené nebo užívané, tedy nikoliv rozestavěné.

Nabytí rozestavěné stavby není osvobozeno od daně z nabytí nemovitých věcí

Nabytí nemovitých věcí územními samosprávnými celky nebo dobrovolným svazkem obcí jsou od daně osvobozena.

Nově se za nabytí vlastnického práva k právu stavby pro účely daně z nabytí nemovitých věcí považuje také prodloužení doby, na kterou je právo stavby zřízeno. Daň z nabytí nemovitých věcí se platí při zřízení i při prodloužení práva stavby.

Na směnu nemovitých věcí je nahlíženo jako na dva prodeje, jedná se tedy jednat o dvě daňová řízení, poplatníkem je vždy nabyvatel výhradně za nemovitou věc kterou nabývá. V případě směny srovnávací daňová hodnota odpovídá 100 % směrné hodnoty nebo zjištěné ceny.

 

 

Stručný vývoj v minulosti

Do roku 2013 se daň z převodu nemovitosti ve výši 3% vypočítávala z kupní ceny nebo zjištěné ceny určené znaleckým posudkem, základem daně byla vyšší částka.

Od roku 2013 došlo ke zvýšení sazby daně z převodu nemovitosti z původních 3% na 4% a od roku 2014 k přejmenování na daň z nabytí nemovitých věcí.

Od roku 2014 skončila nutnost pořizování znaleckého posudku u staveb pro bydlení a rekreační účely s pozemky bez trvalých porostů. U těchto staveb finanční úřad vypočte sám jakousi náhradu za znalecký posudek ve výši 75% ceny místně obvyklé - směrné hodnoty. Poplatník, který s tím nebude spokojen, si může nechat znalecký posudek sám zpracovat a platit daň na jeho základě, pokud je to pro něho výhodnější. Náklady na pořízení znaleckého posudku se mohou odečítat ze základu daně.

V prvním čtvrtletí roku 2015 předložilo ministerstvo financí vládě návrh zákona, kterým se měnilo zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb. o dani z nabytí nemovitých věcí. Zákon byl vyhlášen 5. 8. 2016 ve Sbírce zákonů v částce 99 pod číslem 254/2016 Sb. a vstoupil v účinnost od 1. listopadu 2016. Došlo ke sjednocení poplatníka daně z nabytí nemovitých věcí v osobě nabyvatele – kupujícího a zrušení ručení za zaplacení daně. Smyslem bylo jednoznačně vymezit osobu poplatníka daně z nabytí nemovitých věcí a odstranit možnost smluvního ujednání o poplatníkovi v případech koupě nebo směny. Kupující je poplatníkem daně ve většině zemí Evropské unie.

Jiné užití než pro osobní potřebu je možné pouze s písemným svolením autora.  Roman Brož

 

 

 

 

  Vytvořit poptávku

  • Byty
  • Domy
  • Rekreační objekty
  • Komerční nemovitosti
  • Pozemky
  • Ostatní
  • Zahraniční

  Upřesnit

  Cena a plocha

  m2
  m2
  m2
  m2

  ... nebo vyberte celý kraj či okres

  Lokalita

  Vlastnictví

  Konstrukce

  Typ budovy

  Vybavení

  Charakteristika

  IS sítě

  Umístění v obci

  Vyhledat vhodné nemovitosti

  • Byty
  • Domy
  • Rekreační objekty
  • Komerční nemovitosti
  • Pozemky
  • Zahraniční

  Upřesnit

  Vyhledat fulltextově

  Cena a plocha

  m2
  m2
  m2
  m2

  ... nebo vyberte celý kraj či okres

  Lokalita

  Vlastnictví

  Konstrukce

  Typ budovy

  Vybavení

  Charakteristika

  IS sítě

  Umístění v obci